There was an error in this gadget

Wednesday, November 2, 2011

Sugarfree savings

Today I entered week 3 of my sugarfree journey. I'm feeling proud, I'm feeling fresh and I'm feeling confident that this is the right thing for me. I'm also feeling about half a kilo lighter - booyeh!

Over this past week I've had two "lapses" but as I outlined in my first post - I scheduled a couple of these each week: chocolate with my DH on Friday night and dessert at my parents' on Monday. 

While these sweet treats aren't tasting quite as good as they used to (strange hey?, You'd think they'd be heaven!), I'm enjoying the taste of so many other foods. I think sugar overload has either been killing my tastebuds or thwarting my enthusiasm for different flavours. This week I've adored broccoli soup, zucchini slice and chilli chicken pasta. I'll get these onto my recipe page ASAP. 

I continue to enjoy my sugar free breakfast and really believe that starting the day with a zero sugar intake sets me up to have a successful sugarfree day - because all in all I'm finding this journey relatively "easy". (Don't get me wrong, I still have my moments where I stare down anyone holding onto a takeaway coffee cup and dream, almost smell and taste a sweet vanilla chai latte. I think I'm having the odd mirage visions too - seeing someone carrying a packet of chocolate bars, only to discover on second look it is a pencil case?!?). 

Toward the end of my first week - when doubts started to arise - I started to think about the cost this lifestyle change might incur.  A trip to the health food store to buy some licorice root tea (savior!), come cacao powder (which has since been shelved until at least week 6) and some Tahini, set me back almost $30. Raising two kids on a 1.25 wage, I started to wonder about the financial viability of this lifestyle.

However, I've since rethought it. 

  • Natural muesli ($4.50 for 750g) traded for homebrand rolled oats ($1.20  for 900g)
  • Weetbix bites for the kids ($5.60) traded for Weetbix ($4.50+last much longer)
  • Pepsi once a week ($2.50) traded for water - free!
  • Sweet treat on each trip to supermarket ($3.00 give or take!) - ching ching - put me in credit! That can go towards my beloved almond spread on rice cakes. :) :) :)
  • Chai latte 2x a week ($4.00 a pop) traded for copious amounts of aforementioned licorice tea, peppermint tea or green tea. Probably equal cost but for about 100 cups. 
  • Sweet meringue pavlova nests (common addition for the family with yoghurt - $4.00) trade for some good quality natural yoghurt for me!
So, with those very rough mental calculations I have successfully banished cost saving as a potential excuse for giving up on this thang.

Here's to less weight, more energy and more cash!

(I've got so much more to tell!!! But I get that blogs should be short and sweet - or not sweet as this case may be. My next post is going to be about some of the emotional changes I've started to notice). Stay tuned.

3 comments:

  1. Good on you. So glad you are enjoying the benefits its bringing you. Cannot even imagine how you are mustering the willpower - but well done!

    ReplyDelete
  2. Thanks Kez, surprisingly will power not required too much. It really does seem that it is more of a physiological thing rather than a mental thing. Mind you, no big challenges have come my way yet. A social function on Sunday night might put me to the test.

    ReplyDelete
  3. Great financial observations! I hadn't even considered those!

    ReplyDelete